Anasayfa » Kurumsal » Duyurular » ''Kuzgun'un Kuşları''

''Kuzgun'un Kuşları''

1967 yılında sanatçı Kuzgun Acar tarafından tamamlanarak İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’na (İMÇ) asılan Soyut Kompozisyon (Kuşlar) Heykeli, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı (KBGV) tarafından yürütülen başarılı bir restorasyon ve konservasyon projesinin ardından elli yıl önceki güçlü ve ihtişamlı görünümüne yeniden kavuştu.


Projenin ardından, ait olduğu İMÇ’deki yerine asılmadan önce İstanbullularla buluşması ve sanatçının özgün dokunuşlarının daha yakından gözlenebilmesi amacıyla Kuşlar Heykeli’nin Ekim 2016’ya kadar Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) bahçesinde sergilenmesi kararlaştırılmıştı. Kuzgun’un ve Kuşlarının yıllar sonra yeniden İstanbullu sanatseverlerle bu önemli buluşması 24 Haziran 2016 tarihinde SSM’de düzenlenen bir panel eşliğinde gerçekleşti.


Kuzgun Acar’ın hayatının, dönemin sanat anlayışı ile sanat-siyaset-gündelik hayat ilişkilerinin, kamusal alanlar ve alışveriş merkezlerinde sanat eserlerine atfedilen değerlerin ve Kuşlar Heykeli’nin restorasyon projesinin anlatıldığı panelde KBGV Onursal Başkanı Faruk Pekin, İMÇ Mimarlarından Doğan Tekeli, Tasarımcı Metin Deniz ve Restoratör Özer Aktimur söz aldı.


Dr. Nazan Ölçer’in takdim ve teşekkürleriyle açılışı yapılan panelde, ilk olarak Doğan Tekeli İMÇ fikrinin oluşum ve inşa süreçleri ile elli yıl öncesinin mimari anlayışı içinde sanat eserlerine gösterilen öneme somut örnekler sundu ve söz konusu ilginin elli yılda geçirdiği değişimi masaya yatırdı. Tekeli’nin ardından söz alan Faruk Pekin, Kuzgun Acar’la dostluğunu ve birlikte yer aldıkları siyasal süreçleri, 60 ve 70’li yıllardan pek çok görsel eşliğinde izleyicilerle paylaştı. Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın misyon ve vizyonunu, on üç yılda gerçekleştirdiği başarılı projelerden örneklerle aktaran Pekin, Vakfın 2008’de İMÇ’deki sanat eserlerinin temizlenmesiyle başlayan restorasyon ve konservasyon çalışmalarının 2013 yılında başlanan Kuşlar Heykeli Projesi’yle taçlandığı süreci anlattı. Daha sonra söz alan Yrd. Doç. Özer Aktimur, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Proje Bilim ve Danışma Kurulu’yla birlikte yaklaşık iki yıl boyunca yürüttüğü restorasyon çalışmalarını bir film şeridi halinde izleyicilerle paylaştı. Aktimur’un ardından kürsüye gelen Metin Deniz ise, Kuzgun Acar’la yakın arkadaşlığını, ortak sanat anlayışlarını, esinlenmelerini, etkinliklerini çeşitli örnekler ve anıları üzerinden aktardı.


SSM'deki etkinlikler 13, 14 ve 15 Ekim 2016 tarihlerinde, Soyut Kompozisyon heykelinin önüne kurulan sahnede, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sibel Horada ile Yasemin Nur ve Emre Koyuncuoğlu'nun girişimleriyle hayat bulan KUZGUN ACAR'DAN İLHAMLA: PUNTA ATMAK isimli oyunun sahnelenmesiyle devam etti. Boğaziçi'ne bakan bir teras üzerinde, sonbahar ayazının altında hayli ilgi çeken ve üç akşam boyunca geniş bir izleyici kitlesiyle buluşan oyun, aramızdan ayrılışının 40. yılında Kuzgun Acar'ın döneminin sokak tiyatroları için hazırladığı kostümler, dekorlar ve piyeslerden ilhamla hazırlandı. Üç akşam sahnelenen oyun, Mütevelli Heyeti Üyemiz İzel Coşkun, Onursal Başkanımız Faruk Pekin ve Sabancı Vakfı'nın desteğiyle gerçekleştirildi.


 

 

 

 

 

Sakıp Sabancı Müzesi bahçesindeki yaklaşık beş aylık sergilemenin ardından, 20 Kasım tarihinde alanında uzman Simurg ekibinin titiz çalışması ve Fatih Belediyesi'nin lojistik desteğiyle eser, ait olduğu İstanbul Manifaturacılar Çarşısı 1. Blok duvarına yeniden monte edilerek İstanbulluların belleğindeki yerine konmuş oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlikler



Bizden Haberdar Olun!



Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]