Anasayfa » Kültürel Miras » Devam Eden Projeler » Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

Orkestra Şefi ve Sanat Yönetmeni Cem Mansur'un liderliğinde, Sabancı Vakfı'nın ana sponsorluğu ve pek çok sanatsever kurumun desteğiyle, 2007 yılında kurulan ve geride kalan sekiz yılda hem çok sayıda genç sanatçının ufkunu genişleten hem de ülkemizin çağdaş yüzünü dünyaya tanıtan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 2015 itibariyle eğitim ve sanat faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı (KBGV) çatısı altında sürdürmeye başladı.

2007 yılından bu yana her yaz bir araya gelen ve alanlarındaki en iyi eğitmenlerin yönetiminde üç haftalık bir hazırlık dönemi geçiren 16-22 yaş aralığındaki müzisyenler, bu hazırlıkların ardından yurtiçi ve yurtdışında bir dizi konser vermekteler. Genç müzisyenler, ilk konserlerini çağımızın en büyük piyanistlerinden Murray Perahia ile 2007 yılında İstanbul’da vermiş; ardından Salvatore Accardo, Shlomo Mintz, Kristof Barati, Alice Sara-Ott ve Natalia Gutman gibi büyük isimlerle de Avrupa’nın önemli konser salonlarında sahneye çıkmışlardır

Orkestrayı meydana getiren seksen ila yüz müzisyen, her yıl Türkiye’nin tüm konservatuarlarından seçiliyor; Temmuz-Ağustos ayları içinde Sabancı Vakfı’nın ev sahipliğinde, Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde kampa giriyor ve provalarını tamamladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı turnelerine çıkıyorlar. İçinde bulunduğumuz 2015 yılının kamp dönemi ise 20 Temmuz’da başladı. Provaların ardından orkestra, 8-18 Ağustos tarihleri arasında Budapeşte, Eger, Pecs, Bratislava, Prag ve Berlin'de birbirinden başarılı konserler verdikten sonra yurda döndü ve son konserlerinde, 18 Ağustos Salı akşamı Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

TUGFO'nun 2016 çalışmaları ise 9-27 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniveristesi'ndeki kamp dönemiyle başladı. Ülkemizin pek çok kentinden bir araya gelen 80 genç müzisyen, bu süre içinde kapsamlı provalar yaptı ve 26 Temmuz akşamı İstanbul'da Maslak UNIQ Hall'de yılın ilk konserinde sanatseverlerle buluştu. Ardından bu senenin turnesi için Portekiz ve İspanya'ya giden orkestra, 29 Temmuz'dan 8 Ağustos'a kadar süren turne boyunca bu iki ülkede sahne aldığı dokuz konserle sesini Akdeniz'in en batısına ulaştırdı.


Türkiye’deki tüm konservatuvarlardan sınavla seçilen 80 başarılı genç müzisyenden oluşan orkestra bu yıl, “Kültürel Entegrasyon Projesi” kapsamında mülteci çocukları da Sabancı Üniversitesi'ndeki kampta ağırladı. Şef Cem Mansur yönetimindeki TUGFO, ilk konserini 25 Ağustos’ta İstanbul Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde tamamına yakını dolu bir salonda verdi. Ardından Avrupa turnesine çıkan orkestra, 28 Ağustos’ta Almanya Young Euro Classic Festivali’nde; 30 Ağustos’ta Kromeriz, 31 Ağustos’ta Litomerice ve 1 Eylül’de Prag konserleriyle Çek Cumhuriyeti’nde; 3 Eylül’de Verona, 4 Eylül’de Venedik ve 6 Eylül’de Imola konserleriyle İtalya'da verdikleri birbirinden başarılı konserlerle bu yılki çalışmalarını tamamlayarak yurda döndü.

TUGFO’nun sivil toplumla dayanışma içinde, sanat ve eğitim temelinde gerçekleştirmekte olduğu tüm güncel çalışmalar TUGFO, Sabancı Vakfı ve KBGV web siteleri ile sosyal medya sayfalarından takip edilebilir.

EtkinliklerBizden Haberdar Olun!

Barbaros Bulvari Pinar Apt. 163/7 34349 Balmumcu / Istanbul
T: +90 212 3472425 F: +90 212 3472426
E-Posta: [email protected]